2013. január 29., kedd

Csirkék

Amikor reggelente kimegyek a kertbe, hogy megetessem az állatokat, mindig nevethetnékem támad: folyton eszembe jut, hogy a birodalmi lépegetők (Star Wars) mozgását a csirkékről mintázták. Szóval 25 kis birodalmi lépegető rohan felém, és követnek amíg meg nem kapják a kis a magocskájukat.
Tartásuk nem nagy dolog, viszont az etetésük nem egyszerű.
Először is az ólról: mi egy nagy , kényelmes ólat ácsoltunk nekik, egy hatalmas létraszerűséggel, amire esténként felülhetnek. Kb 6 fokos és olyan 5 létra szélességű, amire olyan 50 csirke is felülhet egyszerre. Érdekes, hogy  hogyan ülnek fel, mert a rangsor itt is megvan, a "barátok" összebújnak, viszont aki nem haver, azt addig csipkedik, amíg arrébb araszol, vagy le nem megy egy fokkal. Van az ólban tojóláda-ami egyszerűen zöldségesből szerzett banánosdoboz. Eszkábált a párom nagyon szép tojódobozt, de nem csípték a csirkék, úgyhogy maradt a banános. Azt jó, ha a sarokba helyezzük, védettebb helyre.
Van benne egy hosszú etető, és egy nagy lavór, ami az itató. Amíg a csirkék kicsik, addig a lavórba úgy tettünk téglákat, hogyha az egyik kicsi belepottyan, akkor ki tudjon mászni, ne fulladjon meg.
A tojót, ha telekakilják, oda nem nagyon akaródzik utána nekik tojni, úgyhogy olyankor a szalmát ki kell cserélni.
És a csirke általában bele is "tojik" , mert nem szobatiszta, szóval amerre jár, otthagyja névjegyét.
Az ajtón van egy szép kis nyílás, ami akkora, hogy a csirke ki-be mászhasson, de a kecske ne férjen be. Nálunk egy kertben vannak, mert a kecske nem lép a csirkére, vigyáz rá.
Az etetésük nem egyszerű. A manapság megvásárolható naposcsibék, vagy előneveltek már hozzá vannak szokva a táphoz, ami persze neki is-és nekünk is- hosszú távon rákot kelt. Amikor először vettünk csirkét, az eladó azt mondta: adjunk neki ilyen meg olyan tápot, és akkor gyorsan és sokat fog nőni, három hónaposan már le lehet vágni, de vágás előtt két héttel hagyjuk abba a tápot. Néztünk nagyot, mivel tudtuk előre nem fogunk tápozni, mert nem akarunk gyógyszeres húst enni.Szóval nem adtunk tápot a csirkéknek, így hullottak is mint a legyek. Beszéltünk ismerősökkel, orvossal. Kellett nekik indító tápot adni, majd nagy nehezen leállítottuk a tápról őket-ekkor 250 csirkéből 20 maradt- és már kezdtek szépen növögetni táp nélkül. eltelt kb három hónap, mikor ismét el kezdtek hullani. Elvittünk egyet az orvoshoz, aki megállapította, hogy rákos. Ez két okból lehetett: egyik a táptól, másik a vegyszeres kukoricától. Utóbb rájöttünk, hogy azért is vagdossák le a tápos csirkéket olyan korán, mert valószínű, hogy elrákosodnának előbb utóbb.
Ezért még inkább úgy döntöttünk, hogy maradunk a tiszta gabonánál, amit egy vidéki bácsitól sikerül szerezni. A mostani összeállított étrendjük: kukorica, búza, árpa, fekete szotyi és ásványok: futor, mészgríz, ami a tojás termelésben segít.
Szóval maradt egy-két darabunk és vidékről sikerült vennünk még tojókat, úgyhogy most van 23 csirkénk és kakasunk, egy barna és a dráma-bráma.


Tojni igen változatosan tojnak. Hat rájuk a front, a hideg, a meleg. A melegben jobban tojnak, a hidegben még nekik is befagy a ...   .
Amit a gyerekeim legjobban szeretnek, és amivel nagyon egyszerűen kirángathatjuk őket a számítógép mellől: Ma ki szedi össze a tojást?- kérdést feldobom és már húzzák is a kabátot, gumicsizmát.
És ahány tyúk annyi tojás :)


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése